Hijyen Ön Planda

“Mutfaklarda Hijyen, Kalite ve Lezzete yüksek hakimiyet.” Gıda sektöründe başarı büyük miktarlarda üretim yapmaktan değil, sağlıklı ürünler sunmaktan geçer. Sağlığın ilk şartının hijyen olduğunu çok iyi biliyoruz. Mutfaklarımızda a’ dan z’ ye her ayrıntının tıpkı evinizdeki gibi tertemiz olmasını ilke olarak en üstte tutuyoruz.

MHK Bereket; İş Güvenliği Yönetim Sistemi, 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgelerine sahiptir.

Hijyen Uygulamalarımız: Mutfaklarımız düzenli olarak bağımsız denetim kuruluşları ve yetkin hijyen kalite ekibimizce ayrı ayrı denetlenir. Denetimlerde kritik nokta kontrolleri gerçekleştirilerek, üretilen ürünlerden numuneler alınmaktadır.

Hijyen Eğitimi:Tüm çalışanlarımız Hijyen Eğitim Yönetmeliği gereğince Halk Eğitim Merkezleri tarafından belgelendirilmektedir.

Temizlik ve Dezenfeksiyon Uygulamaları:Mutfaklarımız ürün tür ve gruplarına göre ayrıştırılmış “çevre dostu” ve marka bilinirliği yüksek temizlik ürünleri ile dezenfekte edilerek kayıt altına alınır.

Haşere ve Kemirgen Kontrolleri:Mutfaklarımız ilgili sertifika ve yetki belgelerine haiz ilaçlama şirketleri tarafından dünya sağlık örgütünün onayladığı pestisitler ile zararlılara karşı kontrol altında tutulmaktadır.

Sağlık Kontrolleri:Yemek üretimi ve servisi ile görevli tüm çalışanlarımız yasalarca öngörülen periyotlarla sağlık kontrollerinden geçirilmektedir.